6 tipov na romantickú vintage spáľnu

KategórieFilter
 
 
 
 
 

6 tipov na romantickú vintage spáľnu

Štvrtok, 17. január 2019

Romantická, útulná a elegantná. Túžite po spálni vo vintage štýle? Pri zariaďovaní postupujte opatrne. Vintage štýl má svoje pravidlá a zásady, ktoré treba dodržať. Poradíme vám, ktoré to sú. ;)

Pôvodne by ste slovo vintage len ťažko hľadali v spojitosti s interiérovým dizajnom. Týmto výrazom sa označovali výnimočne kvalitné ročníky vína. Až neskôr sa výraz vintage začal používať v prenesenom význame na všetko staré a dobré.

Dnes je vintage mimoriadne obľúbeným trendom, ktorý vnáša do domovov vôňu histórie, jemné pastelové farby, prírodné materiály a kvetinové vzory. Ak si takto predstavujete svoj domov, nenechajte sa zlákať na zariaďovanie domácnosti nepotrebným nábytkom od príbuzných. Nie všetko staré je aj vintage.

Aký je rozdiel medzi vintage a retro?


Množstvo ľudí si pri zariaďovaní interiéru mýli rôzne štýly. Najčastejšie dochádza prelínaniu retro a vintage štýlu. Aj keď oba čerpajú z minulosti, no každý je iný a jedinečný.

Retro nachádza svoju inšpiráciu predovšetkým v 50. až 70. rokoch minulého storočia. Typickými retro prvkami sú pestré farby, predovšetkým zelená, žltá, hnedá, čierna a červená. Nábytok a doplnky sú z dreva, plastu alebo vinylu.Naopak vintage štýl sa obzerá ešte ďalej. Vzorom sú 20. až 60. roky. V interiéri by mali prevládať jemné farby, ako béžová, sivá, či krémová. Nábytok môže byť zrekonštruovaný, ale mal by dýchať starobou. Uprednostňujú sa prírodné materiály v podobe dreva a bavlny, ktoré sa môžu doplniť o kovové prvky. Absolútnym tabu vo vintage sú plasty.
 

Základné princípy vintage štýlu

Takto vyzerajú najdôležitejšie zásady vintage štýlu:

  • Z materiálov využívajte predovšetkým drevo.
  • V priestore by mali prevládať tlmené farby, ktoré môžete doplniť jemnými a pastelovými odtieňmi.
  • Nábytok by mal pôsobiť staro, ale elegantne.
  • Zo vzorov sú vhodné kvety prípadne vyrezávané ornamenty na nábytku.
  • Na doplnkoch môžu byť praskliny, patina aj hrdza.

Spálňa vo vintage štýle

Pri zariaďovaní spálne platí rovnaká postupnosť ako v prípade akejkoľvek inej miestnosti. Najskôr zvoľte vhodnú farbu podlahy a stien, postupne umiestňujte najväčšie kusy nábytku a nakoniec pridajte doplnky a látky. Ako to všetko urobiť vo vintage štýle?

1. Tapety a jemné farby na stenách

Steny spálne vymaľujte na bielo alebo v prírodných béžových odtieňoch. Ak máte radi trošku veselšie farby, skúste pastelové tóny. Okrem náteru môžete steny spestriť aj tapetami. Kvetinové vzory alebo ornamenty sú ako stvorené pre vintage.

2. Biela posteľ s vyrezávaným čelom

Po stenách prichádza na rad výber vhodnej postele. Do útulnej vintage spálne sa hodí posteľ z dreva alebo kovu. Čo sa týka farieb, vhodná je biela, ktorá podčiarkne romantickú atmosféru. Vintage postele môžu mať aj vysoké čelá zdobené vyrezávanými motívmi.

3. Nábytok ako pre modernú princeznú

Okrem postele pridajte do spálne aj šatníkovú skriňu a nočné stolíky. Zabudnite na vstavané skrine a poobzerajte sa po kúskoch zo starožitníctva. Kvalitná drevená skriňa pravdepodobne zaberie poriadny kus miesta, ale dodá spálni ten správny šmrnc.

4. Nezabudnite na toaletný stolík

Nežnou súčasťou vintage spálne je krásny toaletný stolík. Tento praktický pomocník prinesie do miestnosti históriu, eleganciu a vznešenosť. Vyložte si naň svoje obľúbené parfumy alebo krásnu šperkovnicu a môžete každé ráno vstávať ako princezná.

5. Látky a vankúše pre chvíle romantiky

Jedným z dôležitých detailov, ktorý zútulní celú miestnosť sú textílie. Môžu sa nachádzať v spálni v podobe návliečok, vankúšov, baldachýnu, ale aj tienidla na lampe. Vyberte si také, ktoré majú na sebe zopár volánikov a kvetinovú potlač.

6. Pridajte drobné doplnky

Poslednou čerešničkou pri zariaďovaní vintage interiéru sú doplnky. Do vintage spálne môžete dať porcelánovú lampu aj zopár starých fotografií. Neoceniteľnú službu vám urobí aj zrkadlo so zdobeným dreveným rámom, do ktorého pohodlne ukryjete všetky svoje šperky.

Ako vidíte, zrealizovanie predstáv o vintage bývaní nemusí byť vôbec zložité. Chce to len trošku plánovania a času. Vyberte sa do starožitníctiev aj na povalu k starej mame. Vkusné doplnky a nábytok v podobe toaletných stolíkov, zrkadiel a šperkovníc nájdete aj v našom eshope. 

 
 
 
 
Reklamné okno
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia