Toaletné stolíky od staroveku po súčasnosť

KategórieFilter
 
 
 
 
 

Toaletné stolíky od staroveku po súčasnosť

Utorok, 11. jún 2019

V dnešnej uponáhľanej dobe sa väčšina žien líči ráno v kúpeľni pri biednom osvetlení, v práci, či dokonca v aute. Možno by sme sa však mali inšpirovať minulými storočiami a nájsť si vždy čas, aby sme sa postarali o svoju pleť a v pokoji sa nalíčili. K tomu účelu slúžili a stále slúžia toaletné stolíky.

Už v egypte používali parfumy, mastičky, oleje, farby na tvár

Už v starovekom Egypte ľudia vedeli, aké dôležité je starať sa o seba a chceli sa páčiť okoliu. V egyptských hrobkách sa našli rôzne krabičky, ktoré ukrývali parfumy, mastičky, oleje, farby na tvár, či dokonca zrkadielka z lešteného kovu. Krabičky boli vyrobené z dreva, bronzu, kostí či keramiky, často rôzne zdobené maľbou. Upravený vzhľad bol totiž už aj pred 3000 rokmi ukazovateľom spoločenského statusu.

               Egyptská krabička na kozmetiku

V grécku a ríme mali boxy zdobené mytologickými výjavmi

V starovekom Grécku a Ríme neboli podobné boxy a zrkadielka tiež ničím ojedinelým. Zdobené boli prevažne mytologickými námetmi či námetmi zo života ich majiteľa.

Používanie kozmetiky v západnej Európe skončilo pádom Rímskej ríše v 5. storočí a znovu sa začína objavovať až v 12. storočí. V tejto dobe sa predchodcovia toaletných stolíkov objavovali v podobe malých skriniek so zrkadlom, kde sa okrem kozmetiky ukrývali aj šperky.

 

Trendy na francúzskom dvore

Neskôr v 14. storočí začali francúzske bohaté dámy používať tzv. „necessaires“, čo boli bohato zdobené škatuľky plné líčidiel a toaletných potrieb, ktoré si brávali aj na cesty. Táto forma im však pravdepodobne nestačila, keďže dáma pri líčení potrebovala pohodlie a zrkadlo. Preto bol koncom 17. storočia vyrobený prvý toaletný stolík so sklápacím vrchom – tzv. „poudrouse“.

 

Jeden mala aj madame de pompadour

V 18. storočí sa tento kus nábytku stal trendom a vo vyššej spoločnosti ho musela mať každá dáma. Toaletný stolík najviac preslávila Madame de Pompadour, ktorá v tejto dobe udávala trendy zo zámku vo Versailles. Stála pri zrode rokoka – odľahčenej odnoži barokového slohu, ktorý sa odrazil aj na tomto kuse nábytku. Pri stolíku sa skrášľovala celé hodiny, a zároveň počas tohto procesu prijímala návštevy. Toaletný stolík sa týmto stal aj akýmsi spoločenským miestom na stretávanie sa a debatovanie.

Mária Antoinetta, francúzska kráľovná a manželka Ľudovíta XVI., bola ďalšou krásnou ženou, ktorá nedala na svoj toaletný stolík dopustiť. Taktiež rakúska arcivojvodkyňa a kráľovná Uhorska Mária Terézia si tento typ nábytku obľúbila.

 

V 19. Storočí sa stali stolíky súčasťou každej domácnosti

V 19. storočí  toaletné stolíky v spálňach už neboli ničím výnimočným a vlastnila ich takmer každá dáma aj zo strednej vrstvy. Prevedení bolo mnoho a  keďže v tejto dobe boli populárne neoslohy, stolíky boli inšpirované gotikou, renesanciou, empírom, rokokom či viktoriánskym štýlom. V 20. storočí mal vplyv na ich dizajn secesný sloh, ktorý sa stal populárny takmer vo všetkých odvetviach vizuálneho umenia. Stolíky vznikali napríklad aj zo železa alebo iných kovov, skla, mramoru či kremeňa.

                             secesný stolík

V Amerike sa toaletné stolíky jednoduchšieho dizajnu stali neodmysliteľnou súčasťou hollywoodskej filmovej scény 20. až 30. rokov minulého storočia. Mnohé filmy obsahovali scény s herečkami, ktoré sedia vo svojej spálni za toaletným stolíkom a skrášľujú sa. Fotky v štýle boudoir, kde hrá prím práve toaletný stolík majú aj dodnes obľúbené herečky Marilyn Monroe či Audrey Hepburn.

Marilyn Monroe

Toaletné stolíky neboli len výsadou žien, vyrábali sa aj pre mužov, boli však jednoduchšie, s vyšším zrkadlom a určené iba na holenie.

V súčasnosti je tento typ nábytku stále aktuálny a vyrába sa v mnohých štýloch a materiálových prevedeniach. Od čarovných vintage kúskov až po jednoduché dizajnové stolíky. Umožňujú nám prehľadne si uložiť kozmetiku a pohodlne sa nalíčiť, odlíčiť a postarať sa o pleť. Ak ešte toaletný stolík nemáte alebo ho potrebujete vymeniť za nový, budeme radi, ak si vyberiete z našej ponuky vintage stolíkov, ktoré sú pomenované a inšpirované vplyvnými dámami z histórie.

 
 
 
Reklamné okno
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia