Zariaďujete domácnosť? Poradíme vám, aké farby vybrať

KategórieFilter
 
 
 
 
 

Zariaďujete domácnosť? Poradíme vám, aké farby vybrať

Piatok, 21. február 2020

Farby prostredia majú na nás veľký vplyv. Práve preto je ich výber pre celkový pocit v domácnosti veľmi dôležitý. Je potrebné poznať, akým spôsobom na nás jednotlivé farby pôsobia. Iba vďaka tomu si môžeme vytvoriť domov, ktorý nás bude denno-denne podporovať a nabíjať.

Každá farba podporuje určité emócie. Vhodnou kombináciou si teda veľmi jednoducho vytvoríte priestor, v ktorom sa budete cítiť spokojne, bezpečne a útulne. 

Biela farba

Biela farba je neutrálny základ. Symbolizuje jednoduchosť, čistotu a stabilitu. Opticky zväčšuje priestor a vyzerá dobre bez ohľadu na to, s ktorou farbou ju skombinujete. Zaujímavým variantom sú farebné steny (napríklad bledomodré) a dominantný biely nábytok (napríklad toaletný stolík)

 

Sivá

Sivá je neutrálna farba, ktorá nádherne zjemní výraznejšie odtiene zelenej, modrej alebo červenej. Symbolizuje stabilitu a pevnosť. Je vhodné ju použiť do chodby alebo si v tejto farbe vybrať nábytok do obývačky či spálne

 

Modrá

Modrá upokojuje a prináša pocit bezpečia. Zabezpečuje pokojný spánok, a preto sa často využíva v spálni alebo detskej izbe. Vhodná je aj do kúpeľne, kde môže evokovať pokojné vody oceánov. K modrej nádherne pasuje biely nábytok. Vytvoríte tak romantický priestor s nádychom prímorského bývania, v ktorom sa budete celý rok cítiť, ako keby ste bývali iba pár krokov od pláže.

 

Zelená

Zelená bude vždy pripomínať najmä prírodu, a teda aj pocity, ktoré les prináša – zdravie, blahodarnosť, neustály vývoj. Miestnosti, v ktorých sú prvky zelenej, pôsobia sviežo a harmonicky. Nebojte sa ju doplniť jemnou žltou, hnedou, bielou alebo kvetinovou tapetou. Zelená je ideálna do exteriérov či do priestorov, kde sa prepája interiér a exteriér.

Červená

Červená je perfektná v kombinácii s bielymi bytovými doplnkami. Podporuje aktivitu, je symbolom lásky a povzbudzuje aj chuť do jedla. Dajte si ale pozor, aby ste vo svojom príbytku vyberali skôr jemnejšie odtiene červenej. Sýtej červenej farbe sú často pripisované znaky hnevu a nepokoja. 

Fialová

Fialová je symbolom ženskosti a jemnosti. Ak zvolíte levanduľovú alebo orgovánovú či iný jemný odtieň tejto krásnej farby, získate priestor s pohodlnou a relaxačnou atmosférou. Farba sa hodí do spálne alebo obývačky, jemnejší odtieň aj do predsiene. Krásny ženský priestor vytvoríte kombináciou s bielym nábytkom. Predstavte si napríklad predsieň v jemnom fialovom odtieni, ktorej dominuje nádherné biele zrkadlo

 

Žltá

Žltá  je farba šťastia, optimizmu, modernosti a kreativity. Žltý priestor je zábavný a svieži, farba je teda ideálna do detskej izby alebo pracovne. Nezabudnite však sýtu a živú žltú farbu skombinovať s niečím decentnejším. Neutrálna sivá alebo biela dokážu vytvoriť perfektný kontrast

Menej je niekedy viac a to platí aj pre výber farieb. Snažte sa vybrať 2-3 farby a tie v rôznych kombináciách zapracovať do celého interiéru. Voľte skôr jemnejšie tóny jednotlivých farieb a kombinujte s bytovými doplnkami v bielych alebo sivých farbách, ktoré sýte farby stien zneutralizujú. Nebojte sa skúšať, ale orientujte sa najmä na základe osobných preferencií. Tvorte priestor, aký ste vždy chceli. Priestor, ktorý sa vám bude páčiť. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia
Potrebujete poradiť?Potrebujete poradiť?